בס"ד            המלץ לחבר הפוך לדף הבית   |   הוסף למועדפים
לוח מודעות - גוד רייטינג מחירון רכב לוחות אינדקס עסקים בוידאו        TV        מאמרים פרסום מודעה חינם

עשו זאת בעצמכם – קניית מגרש לבניה עצמית

עשו זאת בעצמכם – קניית מגרש לבניה עצמית

שוק הנדל"ן בישראל מרוכז בעיקרו בדירות ובבתים מיד שנייה ובבתים ובבניינים חדשים, אשר נבנו על ידי חברות בנייה וקבלנים. עם זאת, ישנו מספר הולך וגובר של אנשים פרטיים המתעניינים באפשרות נוספת – קניית מגרש. קניית מגרש נתפסת בעיני רבים כאופציה כדאית להשקעה בנדל"ן, שבאמצעותה ניתן לחסוך סכומים נכבדים. במאמר זה נציג באופן כללי את האופנים השונים של קניית מגרש לבנייה וכלים לבחינת כדאיות של קניית מגרש לבניה עצמית.

קניית מגרש – יעוד הקרקע

ישנו מגוון רחב של מגרשים הנמכרים בשוק הנדל"ן. ההבדל המהותי בין המגרשים הינו המעמד המשפטי שלהם, ובאופן פשוט – יעוד הקרקעות. לכל עיר ישנה תוכנית בניין עיר, הקובעת את ייעודן של כל הקרקעות והמגרשים הנמצאים בתחום שיפוטה של העיר או הישוב. חשוב לדעת כי לא על כל מגרש ניתן לבנות מבנה מגורים. במספר גדול מאוד של ישובים בארץ ישנן קרקעות חקלאיות, קרקעות המיועדות לבניית שטחים ציבוריים או מבני ציבור ועוד. בעת ביצוע התהליכים המקדימים של הליך קניית מגרש, בררו את המעמד המשפטי של הקרקע. המעמד המשפטי של הקרקע משפיע באופן משמעותי על מחיר המגרש. חשוב לציין, כי גם אם הקרקע יועדה לבניית מבני מגורים, ישנו הבדל תהומי בין מגרשים בעלי היתר בנייה לאלו שאין להם. לאחר קניית מגרש בעל היתר בנייה, תוכלו להתחיל את תכנון הבנייה ולהתחיל את העבודות באופן מיידי. לעומת זאת, במידה ואין ברשותכם היתר בנייה. ייתכן ותאלצו להמתין אף שנים עד שתוכלו לקבל את היתר הבניה הנכסף. אין צורך להוסיף ולומר כי קיומו של היתר בנייה משפיע באופן ניכר על מחיר המגרש.

יתרונות של קניית מגרש לבנייה עצמית

לאחר שעסקנו בהגדרות של הקרקע, נתחיל את הדיון בנושא קניית מגרש למגורים מול האלטרנטיבה של קניית בית בנוי. היתרון המשמעותי של קניית מגרש למגורים באופן עצמאי הינה האפשרות להיות למעשה יזם עצמאי ולחסוך את העלויות הגבוהות של תשלום לקבלן. שנית, קניית מגרש לבנייה עצמית מאפשרת לכם את העצמאות והגמישות לתכנן ולעצב את ביתכם באופן עצמאי, ללא תלות באילוצים של חברת בנייה או קבלן. עם זאת, חשוב להדגיש כי יתרון זה מהווה גם חיסרון מבחינת רוכשים רבים. קניית בית מוכן תוריד מעליכם טרדות והתעסקויות רבות. עם הגמישות והעצמאות של קניית מגרש לבנייה עצמית, באים גם ההתעסקויות, הטרדות והשקעת הזמן הרב – שגם הוא בעל ערך רב.

כלים לבחינת כדאיות של קניית מגרש

ישנם מדדים רבים לכדאיות של קניית מגרש, שלא ניתן להקיפם באופן מלא במאמר זה. למרות זאת, ננסה להקיף את המדדים העיקריים. באופן כללי, ישנם מרכיבים שאינם שונים כהוא-זה מהמדדים שבוחנים כדאיות של רכישת בית מוכן. המדד המרכזי, כמו בכל סוגיה נדלנ"ית, מסתכם בשלוש מילים: Location, Location, Location. המיקום הוא מהגורמים המרכזיים הנבחנים במסגרת קניית מגרש לבנייה עצמית. בדקו את אופי הסביבה ואם היא מתאימה למאפיינים שלכם: האם היא קרובה למוסדות לימוד, פארקים, אמצעי תחבורה, מה אופי השכונה, השכנים ועוד. בכל הנוגע למאפיינים הייחודיים לבחינת מגרש, ניתן לציין את הבחינה הטופוגרפית של המגרש (מגרש מסולע או בעל מדרון, יגרום לעלויות בניה גבוהות יותר), כיווני האוויר של המגרש, כמה יחידות דיור אפשר לבנות על המגרש, ועוד.

לסיכום, קניית מגרש אינה מתאימה לכל הרוכשים. עם זאת, במידה ויש לכם את הזמן, המשאבים והאופי להתעסקות הנובעת מתהליך זה, ייתכן ותוכלו להרוויח לא מעט כסף ואיכות חיים מתהליך קניית מגרש לבנייה עצמית, למגורים או להשקעה.

 

דירות למכירה

דירות להשכרה

פרסום מודעה לוח נדל"ן

   |    מפת אתר    |